Halı ve Kilim Sanatı Nedir

kartalh1

mfg_searchterm:

Dekorasyon, Halı

19 Eylül 2012

ekledi.

1 yorum yazıldı

6980 kez incelendi.

                                                                         

                Halıyı ilk dokuyan Türklerdir. Yün, ipek gibi ve benzeri maddelerden yapılır. Tezgahta dokunur ve evlerde yerleri örtmek için kullanılır. Eski zamanlarda duvarlara süs amaçlı da asılmaktaydı. Avrupa’da halıcılık sanatı  göçmenler tarafından yaygınlaşmıştır. Türkiye’de ilk halı fabrikası 1791’ de kurulmuştur.

kartalh1 300x174 Halı ve Kilim Sanatı Nedir

                Eski halılar keçi kılından yapılırdı. Yerleşik hayata geçilmesiyle beraber halı sanatı da gelişmiştir. Yün ve ipek olmak üzere iki ayrı halı sanatı oluşmuştur. Türkler halı sanatını en iyi icra eden toplumdur.  Sağlam motifler ve düğüm tekniği geçmişten günümüze başarıyla aktarılmıştır. Türkiye’de halı sanatı ile ünlü olan bölgeler; Gördes, Kula, Milas, Uşak, Ladik, Kırşehir, Sivas  nitelikli halı üretim merkezleridir. Kula halıları seccade tipindedir. Külmüncü kula, gemili kula, dua kulası olarak 3 çeşidi vardır. Ladik ve Kırşehir halıları ise küçük boyutludur.  Dünya tekstil tarihinde 3000 yıldır önemini yitirmeden temel yapısı değişmeden günümüze kadar gelen tek el sanatı halı sanatıdır.

                Bu sanat tezgahlar üzerinde icra edilmektedir. Tezgahın alt kısmı yere sabit üst kısmı oynayabilen ve çeşitli kısımları olan irice bir kasnaktır. Yukarıdan aşağıya doğru yün  iplikler gerilir. Halı bu ipliklerin üstüne dokunur. Buna da çözgü denir. Halı bittikten sonra yüzeyi düzeltilir. Halının tüyleri aynı hizaya getirilir. Püskülleri aynı hizada kesilir. Saçaklar halıyı güzel gösterirler. Halının kalitesi sık dokunması ve ipliğinin kalitesine bağlıdır. İyi bakıldığında uzun yıllar kullanılabilir. Güveden ve rutubetten korumak için sık sık havalandırılmalı ve güneşte bırakılmalıdırlar.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. sevinc diyor ki:

    Verdingeniz faydali billiger icin tesekkurler

Yorum Yaz

Tek parça film izle